Assessed value
$4,364,080
$80,850 bldg
Acreage
1,190.7 ac
$3,665 / ac
Land use
438
R80
Year built
—
Owner mailing
PO BOX 5002 NEW MILFORD, CT 06776
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Jul 16, 2019
— FIRSTLIGHT CT HOUSATONIC LLC
Bk/Pg 1180/260
Mar 5, 2007
— FIRSTLIGHT HYDRO GENERATING COMPANY
Bk/Pg 0930/0295
Mar 5, 2007
— NE HYDRO GENERATING COMPANY
Bk/Pg 0930/0294
Mar 14, 2000
— NORTHEAST GENERATION COMPANY
Bk/Pg 0630/0985