Skip to main content

Parcel · Map 73 · Lot 2

43 CROSSMON RD

Owner: ORAVETZ ROBERT G

Assessed value

$420,630

$331,870 bldg

Acreage

3.92 ac

$107,304 / ac

Land use

101

R40

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Mar 8, 2018

    ORAVETZ ROBERT G

    Bk/Pg 1159/0666

  2. Oct 13, 2016

    ORAVETZ ROBERT G + ARLENE

    Bk/Pg 1135/1039

    $354,000
  3. Jun 30, 2015

    ROMAN NANCY

    Bk/Pg 1113/0084

  4. Jun 16, 2014

    BRESSON KEVIN S + ROMAN NANCY

    Bk/Pg 1096/0226

    $312,500
  5. Sep 20, 2012

    WISTON MARK + SUSAN

    Bk/Pg 1059/0786

More on Crossmon Rd

View source assessor card