Assessed value
$285,740
$210,910 bldg
Acreage
2.83 ac
$100,968 / ac
Owner mailing
Gaylordsville, CT
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Apr 15, 1994
— → BREEN THOMAS H + GILLOTTI LINDA G
Bk/Pg 0492/0290
Nov 30, 1984
— → WHITE EILEEN C + HERBERT J
Bk/Pg 0323/0011
More on Kent Rd
1 KENT RD
$5,944,050 · 7.61 ac · Built 1969
7 KENT RD
$294,700 · 0.95 ac
8 KENT RD
$94,150 · 24.37 ac
17 KENT RD
$2,530 · 4.24 ac
27 KENT RD
$319,760 · 1.54 ac
30 KENT RD
$519,960 · 6.68 ac
39 KENT RD
$5,761,070 · 3.9 ac · Built 1980
46 KENT RD
$2,876,230 · 3.17 ac