Parcel · Map 76 · Lot 38 · Unit A
145 INDIAN TRAIL RD
Owner: MCCONNELL, CHRISTOPHER J; MCCONNELL, DANIELLE L
Assessed value
$471,800
$396,620 bldg
Acreage
1.38 ac
$341,884 / ac
Land use
101
R160
Year built
—
Owner mailing
New Milford, CT
Recorded sales
Jun 1, 2021
— MCCONNELL, CHRISTOPHER J
Bk/Pg 1221/739
Jul 29, 2005
— FLEMING JO ANN
Bk/Pg 0868/0626
Jan 30, 2001
— OPPENHEIMER JERRY +
Bk/Pg 0654/0693
Aug 3, 1995
— REED HOWARD
Bk/Pg 0519/0687
Jan 6, 1994
— G E CAPITAL ASSET MNGMT CORP
Bk/Pg 0485/1029
More on Indian Trail Rd
2 INDIAN TRAIL RD
$403,920 · 3.06 ac
6 INDIAN TRAIL RD
$265,300 · 1.02 ac
17 INDIAN TRAIL RD
$1,136,580 · 44.97 ac
57 INDIAN TRAIL RD
$1,843,470 · 38.88 ac · Built 1950
79 INDIAN TRAIL RD
$251,910 · 40.17 ac
93 INDIAN TRAIL RD
$248,630 · 30.24 ac
105 INDIAN TRAIL RD
$343,980 · 6.02 ac
107 INDIAN TRAIL RD
$248,220 · 1.38 ac