Skip to main content

Parcel · Map 78 · Lot 29

44 SQUIRE HILL RD

Owner: ANDREWS JASON + SUZANNE

Assessed value

$357,460

$250,320 bldg

Acreage

2.27 ac

$157,471 / ac

Land use

101

R80

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Nov 8, 2017

    ANDREWS JASON + SUZANNE

    Bk/Pg 1155/0017

  2. Jul 1, 2005

    ANDREWS JASON + GALLO SUZANNE

    Bk/Pg 0865/0458

    $412,000
  3. Sep 13, 2002

    PHILLIPS MATTHEW

    Bk/Pg 0718/0156

    $80,000
  4. Oct 2, 2000

    PHILLIPS MATTHEW + HESLIN LINDA

    Bk/Pg 0645/0454

    $252,500
  5. Jun 23, 1995

    MICHAELS GARY + CHERYL

    Bk/Pg 0517/0003

    $206,000

More on Squire Hill Rd

View source assessor card