Skip to main content

Parcel · Map 91 · Lot 5

165 SO KENT RD

Owner: HUMISTON ELDEN + JACQUELINE L

Assessed value

$327,600

$242,970 bldg

Acreage

3.45 ac

$94,957 / ac

Land use

101

R80

Year built

Owner mailing

Gaylordsville, CT

Recorded sales

  1. Apr 30, 1992

    HUMISTON ELDEN + JACQUELINE L

    Bk/Pg 0450/1118

    $134,500
  2. Apr 15, 1991

    MCCLOUD DOUGLAS L + CAROL M

    Bk/Pg 0434/0190

    $137,500
  3. Apr 28, 1987

    NELSON MICHAEL J + BRENDA A

    Bk/Pg 0368/0670

    $165,000

More on So Kent Rd

View source assessor card