Parcel · Map 95 · Lot 1 · Unit 7
17 NEW PRESTON HILL
Owner: GROSSENBACHER MARY L/U +; GROSSENBACHER FAMILY TRUST
Assessed value
$558,230
$418,810 bldg
Acreage
63.97 ac
$8,726 / ac
Land use
101
R80/60
Year built
—
Recorded sales
Jul 18, 2024
— GROSSENBACHER MARY L/U +
Bk/Pg 1276/105
Nov 18, 2015
— GROSSENBACHER MARY L/U +
Bk/Pg 1121/872
Oct 30, 2015
— GROSSENBACHER MARY
Bk/Pg 1119/0415
Mar 13, 2015
— GROSSENBACHER MAURICE EST OF + MARY E
Bk/Pg 1108/0024
Mar 26, 2001
— GROSSENBACHER MAURICE + MARY E
Bk/Pg 0659/0211
More on New Preston Hill
1 NEW PRESTON HILL
$326,010 · 1.74 ac
5 NEW PRESTON HILL
$425,520 · 1.59 ac
9 NEW PRESTON HILL
$371,060 · 1.38 ac
16 NEW PRESTON HILL
$97,300 · 1.92 ac
18 NEW PRESTON HILL
$1,346,790 · 5.23 ac · Built 1850
20 NEW PRESTON HILL
$59,360 · 0.31 ac
22 NEW PRESTON HILL
$2,388,400 · 46.42 ac · Built 1930
30 NEW PRESTON HILL
$418,110 · 0.69 ac