Skip to main content

Parcel · Map 57 · Lot 165 · Unit 3

9 STEVENS CT

Owner: CONKLIN JAMES + ELLEN L

Assessed value

$328,020

$250,600 bldg

Acreage

1.1 ac

$298,200 / ac

Land use

101

R40

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Apr 9, 2026

    CONKLIN JAMES + ELLEN L

    Bk/Pg 1301/769

  2. Nov 5, 2002

    CONKLIN JAMES

    Bk/Pg 0725/1056

  3. Dec 17, 1993

    CONKLIN JAMES + PATRICIA A

    Bk/Pg 0484/0383

    $177,000
  4. Apr 5, 1990

    SAN P INC

    Bk/Pg 0400/0503

    $210,000

More on Stevens Ct

View source assessor card