Skip to main content

Parcel · Map 19 · Lot 91

37 HINE HILL RD

Owner: LEGAN EDWARD R + JUDITH S

Assessed value

$346,920

$264,600 bldg

Acreage

1.6 ac

$216,825 / ac

Land use

101

R60

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Nov 19, 1999

    LEGAN EDWARD R + JUDITH S

    Bk/Pg 0623/0964

    $233,000
  2. May 21, 1985

    WINSON GEORGE B + MARY ELIZABETH

    Bk/Pg 0328/0129

    $147,900

More on Hine Hill Rd

View source assessor card
37 HINE HILL RD — New Milford Land Records