Skip to main content

Parcel · Map 19 · Lot 106

47 HINE HILL RD

Owner: DICESARE CAROL A

Assessed value

$342,090

$262,290 bldg

Acreage

1.4 ac

$244,350 / ac

Land use

101

R60

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Feb 21, 2002

    DICESARE CAROL A

    Bk/Pg 0695/0216

  2. Apr 4, 1986

    DICESARE JOHN A JR + CAROL A

    Bk/Pg 0342/1101

  3. Jun 15, 1984

    DICESARE JOHN A JR + ROTUNDA CAROL A

    Bk/Pg 0317/0292

    $144,000

More on Hine Hill Rd

View source assessor card