Assessed value
$244,720
$162,330 bldg
Acreage
1.7 ac
$143,953 / ac
Land use
101
R40
Year built
—
Owner mailing
New Milford, CT
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Jan 23, 2018
— SINGH KRISHAN
Bk/Pg 1157/1038
Nov 28, 2017
— FEDERAL HOME LOAN MORTGAGE CORPORATION
Bk/Pg 1155/0925
Nov 7, 2017
— BAYVIEW LOAN SERVICING LLC
Bk/Pg 1154/1149
Sep 10, 2001
— MCLAUGHLIN MICHAEL C
Bk/Pg 0677/0897
May 12, 1998
— MCLAUGHLIN MICHAEL C + LARA
Bk/Pg 0581/0693
More on Sunny Valley Rd
12 SUNNY VALLEY RD
$318,080 · 0.52 ac
14 SUNNY VALLEY RD
$253,470 · 0.51 ac
16 SUNNY VALLEY RD
$172,760 · 0.51 ac
18 SUNNY VALLEY RD
$261,520 · 0.53 ac
20 SUNNY VALLEY RD
$248,990 · 0.53 ac
22 SUNNY VALLEY RD
$328,160 · 0.48 ac
24 SUNNY VALLEY RD
$249,620 · 0.49 ac
25 SUNNY VALLEY RD
$21,692,790 · 24.95 ac · Built 1960