Skip to main content

Parcel · Map 26 · Lot 9

152 CANDLEWOOD MTN

Owner: FARRELL JOHN C + CATHERINE M

Assessed value

$345,170

$250,600 bldg

Acreage

1.37 ac

$251,949 / ac

Land use

101

R60

Year built

Owner mailing

Candlewood Mtn New Milford, CT

Recorded sales

  1. Feb 10, 1997

    FARRELL JOHN C + CATHERINE M

    Bk/Pg 0552/0259

    $222,500
  2. Jul 20, 1988

    ALLEN HENRY C + ELYSE B

    Bk/Pg 0393/0863

    $260,000

More on Candlewood Mtn

View source assessor card