Skip to main content

Parcel · Map 27 · Block 4 · Lot 5

98 CANDLEWOOD LK N

Owner: EVERY ALEXA

Assessed value

$336,280

$248,290 bldg

Acreage

1.25 ac

$269,024 / ac

Land use

101

R8

Year built

Owner mailing

Candlewood Lk N New Milford, CT

Recorded sales

  1. Jul 18, 2025

    EVERY ALEXA

    Bk/Pg 1290/778

    $575,000
  2. Feb 16, 2016

    SINCLAIRE JOHN P LIVING TRUST

    Bk/Pg 1123/1075

  3. Jan 21, 2016

    SINCLAIRE JOHN P LIVING TRUST

    Bk/Pg 1122/1048

  4. Apr 3, 2002

    SINCLAIRE JOHN PAUL

    Bk/Pg 0699/1004

    $260,000
  5. Oct 17, 2000

    GRANATA LOUIS A

    Bk/Pg 0646/0451

    $250,000

More on Candlewood Lk N

View source assessor card