Skip to main content

Parcel · Map 27 · Block 4 · Lot 11

70 CANDLEWOOD LK N

Owner: PETERSON ROBERT J + STACEY A

Assessed value

$392,000

$299,320 bldg

Acreage

3.21 ac

$122,118 / ac

Land use

101

R80

Year built

Owner mailing

Candlewood Lk N New Milford, CT

Recorded sales

  1. May 3, 2007

    PETERSON ROBERT J + STACEY A

    Bk/Pg 0936/0235

  2. Jun 18, 1998

    PETERSON ROBERT + STACEY A +

    Bk/Pg 0584/0459

    $203,000
  3. Feb 3, 1998

    E M C MORTGAGE CORP

    Bk/Pg 0574/0058

  4. Dec 27, 1988

    PURCELL FRANCIS J JR + JUDITH A

    Bk/Pg 0401/0057

More on Candlewood Lk N

View source assessor card