Skip to main content

Parcel · Map 30 · Lot 31

7 PEBBLE LN

Owner: PRESSON JOSHUA J + MARY J

Assessed value

$393,820

$298,900 bldg · $4,340 land

Acreage

2.87 ac

$137,220 / ac

Land use

107

R40

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Mar 6, 2019

    PRESSON JOSHUA J + MARY J

    Bk/Pg 1175/80

    $359,900
  2. Jul 9, 2007

    BARRY RAYMOND A + DEBRA G

    Bk/Pg 0942/0860

    $482,500
  3. Jul 5, 2005

    FRIEDMAN BARRY + KIMBERLY

    Bk/Pg 0865/0563

    $465,000
  4. Oct 16, 1996

    MCGRANN GARY G

    Bk/Pg 0546/0365

    $269,000
  5. Jul 23, 1992

    HANNON JOHN A + PELLETIER PATRICIA A

    Bk/Pg 0456/0059

    $260,000

More on Pebble Ln

View source assessor card