Skip to main content

Parcel · Map 31 · Lot 82 · Unit 3

6 FOX RIDGE DR

Owner: EDKINS, CLAUDE A + CYNTHIA R

Assessed value

$500,570

$394,380 bldg

Acreage

1.98 ac

$252,813 / ac

Land use

101

R60

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Jan 27, 2021

    EDKINS, CLAUDE A + CYNTHIA R

    Bk/Pg 1211/1019

    $624,000
  2. Nov 1, 2019

    ENHANCED H2 LLC

    Bk/Pg 1185/874

    $304,000
  3. Jul 8, 2019

    SIMON, CECILIA TESTAMENTARY , TRUST OF

    Bk/Pg 1179/1093

  4. Dec 5, 1994

    ALGER HARRY W + LOUISE C

    Bk/Pg 0506/0635

    $325,000
  5. Apr 30, 1992

    MILLER'S FARM INC

    Bk/Pg 0451/0128

More on Fox Ridge Dr

View source assessor card