Skip to main content

Parcel · Map 33 · Lot 80

147 CANDLEWOOD MTN

Owner: ANDRESS RICHARD

Assessed value

$348,320

$257,810 bldg

Acreage

2.63 ac

$132,441 / ac

Land use

101

R60

Year built

Owner mailing

Candlewood Mtn New Milford, CT

Recorded sales

  1. Feb 24, 2015

    ANDRESS RICHARD

    Bk/Pg 1107/0114

  2. Jan 16, 2008

    ANDRESS RICHARD + GINA

    Bk/Pg 0956/0941

    $365,000
  3. Sep 30, 1968

    ROSEN ROBERT J + JUDITH P

    Bk/Pg 0188/0374

More on Candlewood Mtn

View source assessor card