Assessed value
$415,240
$224,840 bldg · $4,480 land
Acreage
3.55 ac
$116,969 / ac
Owner mailing
278 KENT RD NEW MILFORD, CT 06776
Recorded sales
May 16, 1996
— → M T M PROPERTIES LLC
Bk/Pg 0536/0285
Jan 20, 1995
— → M + O CONSTRUCTION INC
Bk/Pg 0508/0902
Jun 12, 1990
— → PILLA THOMAS + PROFITA JOHN JR
Bk/Pg 0423/0761
More on Kent Rd
1 KENT RD
$5,944,050 · 7.61 ac · Built 1969
7 KENT RD
$294,700 · 0.95 ac
8 KENT RD
$94,150 · 24.37 ac
17 KENT RD
$2,530 · 4.24 ac
27 KENT RD
$319,760 · 1.54 ac
30 KENT RD
$519,960 · 6.68 ac
39 KENT RD
$5,761,070 · 3.9 ac · Built 1980
46 KENT RD
$2,876,230 · 3.17 ac