Parcel · Map 34 · Lot 25
236 KENT RD
Owner: ROCKY RIVER LLC; % CHAMPA RAMESH PATEL
Assessed value
$994,910
$779,030 bldg
Acreage
7.56 ac
$131,602 / ac
Owner mailing
236 KENT RD NEW MILFORD, CT 06776
Building

- Style
- Res Style Comm
- Year built
- 2006
- Living area
- 1,084 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Forced Air-Duc · Gas
Recorded sales
Oct 2, 1996
— → ROCKY RIVER LLC
Bk/Pg 0545/0632
Jan 10, 1995
— → PATEL RAMESHIBHAI S + MANJULA R
Bk/Pg 0508/0422
Jun 15, 1983
— → PATEL PRAVIN C + SATISH H
Bk/Pg 0306/0890
More on Kent Rd
1 KENT RD
$5,944,050 · 7.61 ac · Built 1969
7 KENT RD
$294,700 · 0.95 ac
8 KENT RD
$94,150 · 24.37 ac
17 KENT RD
$2,530 · 4.24 ac
27 KENT RD
$319,760 · 1.54 ac
30 KENT RD
$519,960 · 6.68 ac
39 KENT RD
$5,761,070 · 3.9 ac · Built 1980
46 KENT RD
$2,876,230 · 3.17 ac