Skip to main content

Parcel · Map 35 · Block 2 · Lot 94

19 POPLAR ST

Owner: E P NEW MILFORD ACQUISITON LLC

Assessed value

$3,328,350

$2,705,850 bldg · $232,680 land

Acreage

1.29 ac

$2,580,116 / ac

Land use

345

R8

Year built

Owner mailing

19 POPLAR ST NEW MILFORD, CT 06776

Recorded sales

  1. Mar 1, 2011

    E P NEW MILFORD ACQUISITON LLC

    Bk/Pg 1026/0871

  2. Oct 31, 2008

    E C A E 64 LLC

    Bk/Pg 0976/0096

  3. Feb 28, 2008

    E P NEW MILFORD REALTY LLC

    Bk/Pg 0959/0634

  4. Feb 28, 2008

    E P NEW MILFORD REALTY LLC

    Bk/Pg 0959/0632

    $592,000
  5. Mar 31, 1980

    EDEN PARK MANAGEMENT INC

    Bk/Pg 0281/0079

More on Poplar St

View source assessor card