Assessed value
$283,990
$221,270 bldg
Acreage
1.02 ac
$278,422 / ac
Land use
101
R20
Year built
—
Owner mailing
New Milford, CT
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Oct 7, 2025
— CARAVELLA GEORGE C + ANYA MARIE
Bk/Pg 1294/105
Oct 14, 2021
— GRIFFITHS, PAUL
Bk/Pg 1231/662
Apr 26, 2021
— FEDERAL HOME LOAN MORTGAGE CORPORATION
Bk/Pg 1219/27
Aug 27, 1991
— STANLEY GARY C + SHOOK VANESSA L
Bk/Pg 0441/0192
More on Heacock Cross Brk
1 HEACOCK CROSS BRK
$266,770 · 0.18 ac
3 HEACOCK CROSS BRK
$283,500 · 0.27 ac
6 HEACOCK CROSS BRK
$323,960 · 1.1 ac · Built 1900
8 HEACOCK CROSS BRK
$262,850 · 0.48 ac
9 HEACOCK CROSS BRK
$225,890 · 0.26 ac
10 HEACOCK CROSS BRK
$257,460 · 0.59 ac
11 HEACOCK CROSS BRK
$322,210 · 0.51 ac
12 HEACOCK CROSS BRK
$250,740 · 0.54 ac