Assessed value
$758,890
$451,360 bldg
Acreage
1.44 ac
$527,007 / ac
Land use
101A
R60
Year built
—
Owner mailing
Candlewood Lk S New Milford, CT
Recorded sales
Aug 17, 2018
— TREMAGLIO RALPH V JR + MCAVOY LINDA M
Bk/Pg 1166/0996
Aug 1, 2018
— TRAMAGLIO RALPH V + MCAVOY LINDA M
Bk/Pg 1166/0069
Sep 28, 1989
— VITIELLO JOHN M + JUNE R
Bk/Pg 0413/0250
More on Candlewood Lk S
656 CANDLEWOOD LK S
$346,080 · 0.55 ac
667 CANDLEWOOD LK S
$549,430 · 2.27 ac · Built 2003
670 CANDLEWOOD LK S
$617,470 · 10.2 ac
743 CANDLEWOOD LK S
$378,700 · 0.17 ac
767 CANDLEWOOD LK S
$593,970 · 1.44 ac
769 CANDLEWOOD LK S
$556,350 · 1.38 ac
773 CANDLEWOOD LK S
$395,360 · 0.5 ac
776 CANDLEWOOD LK S
$20,830 · 0.37 ac