Skip to main content

Parcel · Map 47 · Lot 51 · Unit A

398 KENT RD

Owner: ADIR JONATHAN E + AVELLANEDA MARTA S

Assessed value

$447,660

$278,250 bldg

Acreage

3.61 ac

$124,006 / ac

Land use

101W

R40/R80

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Jul 12, 2018

    ADIR JONATHAN E + AVELLANEDA MARTA S

    Bk/Pg 1165/0191

    $319,500
  2. Jul 24, 2015

    HANDLEY STEPHEN L + JANE P

    Bk/Pg 1114/0429

    $455,000
  3. May 6, 2015

    MURDOCH GORDON S JR

    Bk/Pg 1110/0457

  4. May 6, 2010

    MURDOCH GORDON S JR + SEYBOLD ELIZABETH

    Bk/Pg 1008/0199

    $451,000
  5. Sep 22, 2006

    HAUSER DAVID 76% + SARAH D 24%

    Bk/Pg 0914/0574

More on Kent Rd

View source assessor card