Skip to main content

Parcel · Map 47 · Lot 53

392 KENT RD

Owner: FREIBERGER, JAMES N; DIZOZZA, MONICA M

Assessed value

$437,790

$274,890 bldg

Acreage

2.1 ac

$208,471 / ac

Land use

101W

R80

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Dec 2, 2019

    FREIBERGER, JAMES N

    Bk/Pg 1187/125

    $467,500
  2. Dec 1, 2008

    SOSA R ERNEST + KATHLEEN

    Bk/Pg 0977/0250

    $440,000
  3. Sep 30, 1999

    COLE JEFFREY M + ROBERTA J

    Bk/Pg 0620/0689

    $310,000
  4. Mar 24, 1998

    VISSCHER TODD A + JULIE J

    Bk/Pg 0577/0112

    $230,000
  5. Dec 10, 1986

    PANEQUE HECTOR

    Bk/Pg 0360/0184

More on Kent Rd

View source assessor card