Skip to main content

Parcel · Map 49 · Block 2 · Lot 59

11 AVERY RD

Owner: ANDREW MYGATT POST 1672 VFW

Assessed value

$403,410

$279,930 bldg · $7,560 land

Acreage

2.13 ac

$189,394 / ac

Land use

9101

B1/R20

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Jan 1, 1958

    ANDREW MYGATT POST 1672 VFW

    Bk/Pg 0129/0451

  2. Jan 1, 1958

    ANDREW MYGATT POST 1672 VFW

    Bk/Pg 0129/425

  3. Jan 1, 1958

    ANDREW MYGATT POST 1672 VFW

    Bk/Pg 0122/0369

More on Avery Rd

View source assessor card