Skip to main content

Parcel · Map 52 · Lot 26 · Unit 6

5 EARLY VIEW LN

Owner: SCHIPUL, FREDERICK W

Assessed value

$470,190

$383,670 bldg

Acreage

2.08 ac

$226,053 / ac

Land use

101

R80

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. May 8, 2019

    SCHIPUL, FREDERICK W

    Bk/Pg 1177/213

    $187,500
  2. May 15, 2007

    SCHIPUL FRED + MELINDA

    Bk/Pg 0937/1026

  3. Apr 10, 2007

    WILLIAMS THOMAS

    Bk/Pg 0933/1190

  4. Nov 27, 2006

    SCHIPUL FRED + MELINDA

    Bk/Pg 0921/0065

    $350,000
  5. Mar 22, 1996

    CORDEIROS CONSTRUCTION CORPORATION

    Bk/Pg 0532/0353

More on Early View Ln

View source assessor card