Skip to main content

Parcel · Map 64 · Lot 72

226 LITCHFIELD RD

Owner: CRESPAN MICHAEL A + LOURDES G

Assessed value

$355,110

$275,590 bldg · $4,480 land

Acreage

1.37 ac

$259,204 / ac

Land use

101

R40

Year built

1988

422 sqft

Owner mailing

New Milford, CT

Building

Building photograph for 226 LITCHFIELD RD
Style
Apt/Res Garage
Year built
1988
Living area
422 sqft · 1.8 stories
Exterior
Clapboard

Recorded sales

  1. Dec 20, 2024

    CRESPAN MICHAEL A + LOURDES G

    Bk/Pg 1282/464

  2. Jul 3, 2013

    CRESPAN LOURDES G

    Bk/Pg 1079/0196

  3. Jul 3, 2013

    CRESPAN MICHAEL A + LOURDES G

    Bk/Pg 1079/0195

  4. Jun 19, 1992

    CRESPAN MICHAEL A + LOURDES G

    Bk/Pg 0454/0458

  5. Sep 14, 1988

    CRESPAN MICHAEL A + PORTER LOURDES G

    Bk/Pg 0396/1023

    $202,000

More on Litchfield Rd

View source assessor card