Assessed value
$574,840
$406,210 bldg
Acreage
8.79 ac
$65,397 / ac
Land use
101
R60
Year built
—
Owner mailing
New Milford, CT
Recorded sales
Jul 7, 2021
— GREEN, ALAN V + DOROTHY A
Bk/Pg 1224/720
Nov 18, 2015
— KUSS RUDOLF L
Bk/Pg 1120/0212
Feb 14, 2002
— KUSS RUDOLF L + LYNETTE T
Bk/Pg 0694/0711
Nov 18, 1993
— FIRST BANK OF S DAKOTA
Bk/Pg 0482/0600
Sep 20, 1993
— NEW MILFORD BANK + TRUST
Bk/Pg 0479/0104
More on Washington Ridge Rd
13 WASHINGTON RIDGE RD
$140,700 · 15.47 ac
23 WASHINGTON RIDGE RD
$509,320 · 7.97 ac
29 WASHINGTON RIDGE RD
$596,610 · 7.53 ac
40 WASHINGTON RIDGE RD
$583,310 · 6.97 ac
50 WASHINGTON RIDGE RD
$619,790 · 3.51 ac
51 WASHINGTON RIDGE RD
$618,310 · 7.5 ac
52 WASHINGTON RIDGE RD
$646,520 · 3.84 ac
59 WASHINGTON RIDGE RD
$561,260 · 7.26 ac