Assessed value
$646,520
$450,030 bldg · $13,510 land
Acreage
3.84 ac
$168,365 / ac
Land use
101
R60
Year built
—
Owner mailing
Washington Depot, CT
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Jan 30, 2025
— GALE SHARYN
Bk/Pg 582/733
May 28, 1998
— GALE GLEN + SHARYN
Bk/Pg 0582/0733
Nov 5, 1992
— WORTREICH MARK + IRIS
Bk/Pg 0461/0533
Jul 28, 1989
— BERNSTEIN DANIEL + LINDA M
Bk/Pg 0411/0044
More on Washington Ridge Rd
13 WASHINGTON RIDGE RD
$140,700 · 15.47 ac
23 WASHINGTON RIDGE RD
$509,320 · 7.97 ac
29 WASHINGTON RIDGE RD
$596,610 · 7.53 ac
40 WASHINGTON RIDGE RD
$583,310 · 6.97 ac
43 WASHINGTON RIDGE RD
$574,840 · 8.79 ac
50 WASHINGTON RIDGE RD
$619,790 · 3.51 ac
51 WASHINGTON RIDGE RD
$618,310 · 7.5 ac
59 WASHINGTON RIDGE RD
$561,260 · 7.26 ac