Assessed value
$2,711,350
$2,214,870 bldg · $35,770 land
Acreage
30.07 ac
$90,168 / ac
Land use
101
R80
Year built
1900
3,116 sqft
Owner mailing
62 BIG BEAR HILL RD NEW MILFORD, CT 06776
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Camp
- Year built
- 1900
- Living area
- 3,116 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Cdar/pine/rdwd
Recorded sales
Aug 22, 2018
— 62-64 BIG BEAR HILL ROAD LLC
Bk/Pg 1166/1181
Nov 3, 2016
— JPMORGAN CHASE BANK NA
Bk/Pg 1137/0094
Jul 9, 2015
— CHERRY KENNETH A
Bk/Pg 1113/0731
Oct 8, 2014
— CHERRY KENNETH A
Bk/Pg 1101/0827
Dec 30, 1993
— CHERRY KENNETH A + JOANNE B
Bk/Pg 0485/0473
More on Big Bear Hill Rd
10 BIG BEAR HILL RD
$299,530 · 2.11 ac
12 BIG BEAR HILL RD
$132,580 · 8.92 ac
14 BIG BEAR HILL RD
$372,190 · 2.01 ac
16 BIG BEAR HILL RD
$328,440 · 0.5 ac · Built 1970
18 BIG BEAR HILL RD
$388,010 · 3.79 ac
22 BIG BEAR HILL RD
$458,360 · 1.84 ac
26 BIG BEAR HILL RD
$205,660 · 1.84 ac
81 BIG BEAR HILL RD
$1,186,700 · 10.65 ac