Assessed value
$458,360
$384,020 bldg · $4,900 land
Acreage
1.84 ac
$249,109 / ac
Land use
101
R80
Year built
—
Owner mailing
New Milford, CT
Recorded sales
Nov 8, 2024
— GENEROSO ANTHONY J + DEBRA A
Bk/Pg 1280/629
Apr 8, 2011
— GREY GREGORY L + LAURIE A
Bk/Pg 1029/0082
Apr 4, 2001
— GARDNER CHRISTOPHER P
Bk/Pg 0660/0706
Jan 3, 1994
— OLD SUGAR HOLLOW RD ASSOC
Bk/Pg 0485/0657
Dec 21, 1987
— MACMILL DEVELOPERS INC
Bk/Pg 0384/0064
More on Big Bear Hill Rd
10 BIG BEAR HILL RD
$299,530 · 2.11 ac
12 BIG BEAR HILL RD
$132,580 · 8.92 ac
14 BIG BEAR HILL RD
$372,190 · 2.01 ac
16 BIG BEAR HILL RD
$328,440 · 0.5 ac · Built 1970
18 BIG BEAR HILL RD
$388,010 · 3.79 ac
26 BIG BEAR HILL RD
$205,660 · 1.84 ac
64 BIG BEAR HILL RD
$2,711,350 · 30.07 ac · Built 1900
81 BIG BEAR HILL RD
$1,186,700 · 10.65 ac