Assessed value
$438,900
$364,910 bldg
Acreage
1.07 ac
$410,187 / ac
Land use
101
R40
Year built
—
Owner mailing
Gaylordsville, CT
Recorded sales
Aug 13, 2008
— STEPHENS RONALD E II + KERRY A
Bk/Pg 0971/0681
Nov 3, 2004
— KLINE WILLIAM O + ELIZABETH A
Bk/Pg 0837/0559
Mar 25, 2004
— D + D LILLIS LLC
Bk/Pg 0805/0586
Jun 19, 2000
— BERGEN JOYCE LIVING TRUST
Bk/Pg 0638/0092
Jun 19, 2000
— BERGEN JOYCE A
Bk/Pg 0638/0090
More on Browns Forge Rd
1 BROWNS FORGE RD
$439,460 · 0.34 ac
2 BROWNS FORGE RD
$273,350 · 2.95 ac
9 BROWNS FORGE RD
$511,210 · 12.58 ac · Built 1975
14 BROWNS FORGE RD
$359,030 · 3.2 ac
15 BROWNS FORGE RD
$251,930 · 1 ac
18 BROWNS FORGE RD
$341,880 · 5.16 ac
26 BROWNS FORGE RD
$371,000 · 2 ac
36 BROWNS FORGE RD
$355,040 · 1.35 ac · Built 2001