Skip to main content

Parcel · Map 84 · Lot 49

587 LONG MTN RD

Owner: HOLUB, JOHN + KELSEY

Assessed value

$364,920

$291,900 bldg

Acreage

1.74 ac

$209,724 / ac

Land use

101

R40

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Sep 1, 2021

    HOLUB, JOHN + KELSEY

    Bk/Pg 1228/503

  2. Oct 11, 2018

    HOLUB JOHN + HEATON KELSEY

    Bk/Pg 1169/0704

    $305,000
  3. Apr 30, 2003

    JACQUES JAMES W + AMY R

    Bk/Pg 0752/0129

    $339,000
  4. May 24, 2002

    M G PROPERTIES LLC

    Bk/Pg 0705/0627

    $90,000
  5. Apr 22, 1994

    DIKE SUSAN L + GORDON C + DOUGLAS

    Bk/Pg 0492/0716

More on Long Mtn Rd

View source assessor card