Skip to main content

Parcel · Map 88 · Lot 10

36 SAWYER HILL RD

Owner: GREEN CHRISTOPHER L +; PARKER-GREEN DAWN R

Assessed value

$310,240

$211,890 bldg · $2,100 land

Acreage

3.17 ac

$97,868 / ac

Land use

101

R80

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. May 8, 2009

    GREEN CHRISTOPHER L +

    Bk/Pg 0986/0646

  2. Nov 14, 2007

    GREEN CHRISTOPHER L

    Bk/Pg 0952/0411

  3. Jun 26, 2001

    GREEN CHRISTOPHER L + CATHERINE R

    Bk/Pg 0669/0819

    $215,000
  4. Jan 24, 1994

    AULICINO CHRISTINE W

    Bk/Pg 0486/0827

  5. Aug 10, 1970

    AULICINO ROBERT E + CHRISTINE W

    Bk/Pg 0200/0416

    $81,690

More on Sawyer Hill Rd

View source assessor card