Skip to main content

Parcel · Map 98 · Lot 7

214 SAWYER HILL RD

Owner: WRIGHT ANDREW; HARVEY LISA

Assessed value

$933,020

$744,520 bldg · $7,560 land

Acreage

3.87 ac

$241,090 / ac

Land use

101

R60

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Mar 21, 2022

    WRIGHT ANDREW

    Bk/Pg 1241/538

    $1,757,000
  2. Apr 1, 2020

    STOCKS, RACHEL

    Bk/Pg 1192/962

    $1,188,000
  3. Aug 13, 2015

    GRAHAM ROBERT + DEYBER ROBERT D

    Bk/Pg 1115/0800

    $221,000
  4. Nov 4, 1988

    GALLAGHER HELEN H

    Bk/Pg 0285/0758

    $107,000

More on Sawyer Hill Rd

View source assessor card