Skip to main content

Parcel · Map 69 · Lot 15 · Unit 2

427 LONG MTN RD

Owner: POOLE CHARLES E + WEBER-POOLE ROBIN A

Assessed value

$563,860

$446,250 bldg

Acreage

1.38 ac

$408,594 / ac

Land use

101

R60

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Feb 8, 2011

    POOLE CHARLES E + WEBER-POOLE ROBIN A

    Bk/Pg 1025/1027

  2. Jun 10, 2003

    WEBER-POOLE ROBIN A

    Bk/Pg 0760/0019

    $420,000
  3. Jul 16, 2001

    BEAN JAMES C + CHRISTINE K

    Bk/Pg 0671/0877

    $345,000
  4. Jan 2, 1996

    COCHRAN GREGORY G + CYNTHIA C

    Bk/Pg 0528/0198

    $259,900
  5. Jun 24, 1991

    KUSEN KARL + PAUL

    Bk/Pg 0438/0625

More on Long Mtn Rd

View source assessor card