Skip to main content

Parcel · Map 3 · Block 4 · Lot 57

182 CARMEN HILL RD

Owner: MARCONE DAVID A 70%; DIVINE SARAH E 30%

Assessed value

$387,170

$305,200 bldg

Acreage

2.14 ac

$180,921 / ac

Land use

101

R80

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Jun 13, 2025

    MARCONE DAVID A 70%

    Bk/Pg 1288/1158

    $590,000
  2. Jul 15, 2024

    KEATING CHIP

    Bk/Pg 1275/931

  3. Feb 19, 2013

    KEATING CHIP + BRIDGET K

    Bk/Pg 1069/0324

    $315,000
  4. Jun 28, 2011

    ROY LAURIE A

    Bk/Pg 1033/0286

  5. Oct 1, 1999

    ROY LAURIE A + DIFILIPPO SANDRA

    Bk/Pg 0620/0738

    $56,000

More on Carmen Hill Rd

View source assessor card