Skip to main content

Parcel · Map 24 · Lot 102

8 REVERE RD

Owner: VAN NIEUWENHUYZE EVAN ROBERT + QUINN CUNNING

Assessed value

$332,780

$255,990 bldg

Acreage

1.04 ac

$319,981 / ac

Land use

101

R40

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Dec 4, 2025

    VAN NIEUWENHUYZE EVAN ROBERT + QUINN CUNNING

    Bk/Pg 1296/442

    $570,000
  2. Jun 30, 1994

    MUELLER ANN M

    Bk/Pg 0497/0702

    $190,000
  3. Sep 10, 1993

    PASSINEAU JANET E

    Bk/Pg 0478/0704

  4. Feb 3, 1984

    PASSINEAU GARY F & BETSY A

    Bk/Pg 0313/0776

More on Revere Rd

View source assessor card