Skip to main content

Parcel · Map 38 · Lot 9

38 RIDGE CREST DR

Owner: MATHEW MICHAEL J + SANDRA M

Assessed value

$455,610

$339,010 bldg

Acreage

4.65 ac

$97,981 / ac

Land use

101

R80

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Feb 10, 2003

    MATHEW MICHAEL J + SANDRA M

    Bk/Pg 0739/0309

    $412,000
  2. Dec 20, 2002

    CENDANT MOBILITY FINANCIAL CORP

    Bk/Pg 0732/0333

    $417,667
  3. Aug 13, 2001

    HOPFENSPERGER MARY L + BRIAN J

    Bk/Pg 0674/1050

  4. Mar 29, 2000

    HOPFENSPERGER MARY L

    Bk/Pg 0632/0001

    $305,000
  5. Dec 17, 1997

    LOPES CESAR M + NARCISO JOAQUIM

    Bk/Pg 0571/0254

    $212,500

More on Ridge Crest Dr

View source assessor card