Skip to main content

Parcel · Map 42 · Lot 8 · Unit A

5 PASTURE WAY

Owner: EMMONS TIMOTHY S + NANCY L

Assessed value

$396,620

$311,780 bldg

Acreage

1.95 ac

$203,395 / ac

Land use

101

R40

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Apr 2, 2008

    EMMONS TIMOTHY S + NANCY L

    Bk/Pg 0962/0468

  2. Aug 28, 1998

    EMMONS TIMOTHY S + ADAMS NANCY L

    Bk/Pg 0590/0491

    $139,000
  3. Jun 24, 1996

    DWY DAVID + OWENS ELIZABETH

    Bk/Pg 0538/0885

    $130,000
  4. Jan 16, 1981

    REYNOLDS MILDRED G

    Bk/Pg 0287/0176

More on Pasture Way

View source assessor card