Assessed value
$2,017,610
$1,636,740 bldg
Acreage
9 ac
$224,179 / ac
Land use
960
R40
Year built
1810
3,153 sqft
Owner mailing
48 OLD PARK LANE NEW MILFORD, CT 06776
Different from property address (absentee owner)
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1810
- Living area
- 3,153 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Sep 1, 2022
— SAINT FRANCIS XAVIER PARISH CORP
Bk/Pg 1250/542
Sep 5, 1968
— ST FRANCIS XAVIER CHURCH
Bk/Pg 0188/0020
More on Chestnut Land Rd
4 CHESTNUT LAND RD
$316,750 · 0.35 ac
8 CHESTNUT LAND RD
$279,440 · 0.3 ac
10 CHESTNUT LAND RD
$203,350 · 0.48 ac
12 CHESTNUT LAND RD
$189,770 · 0.3 ac
25 CHESTNUT LAND RD
$238,210 · 0.48 ac
31 CHESTNUT LAND RD
$614,810 · 2.25 ac · Built 1800
33 CHESTNUT LAND RD
$303,590 · 9.87 ac
61 CHESTNUT LAND RD
$337,190 · 2.84 ac