Skip to main content

Parcel · Map 55 · Lot 51

124 LONG MTN RD

Owner: MAROC, REED

Assessed value

$571,690

$348,810 bldg · $1,960 land

Acreage

5.22 ac

$109,519 / ac

Land use

101

R80/R40

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Jul 27, 2019

    MAROC, REED

    Bk/Pg 595/325

  2. Oct 29, 1998

    MAROC REED + PERREAULT RUSSELL

    Bk/Pg 0595/0325

    $250,000
  3. Aug 19, 1998

    OKINAKA ARTHUR J

    Bk/Pg 0589/0765

  4. Jun 6, 1975

    OKINAKA ARTHUR J + GLADYS J

    Bk/Pg 0238/0734

    $75,000

More on Long Mtn Rd

View source assessor card