Skip to main content

Parcel · Map 55 · Lot 62

8 NORTH VALLEY RD

Owner: ADAMS CHILDRENS TRUST

Assessed value

$379,820

$299,040 bldg

Acreage

1.52 ac

$249,882 / ac

Land use

101

R40

Year built

Owner mailing

8 NORTH VALLEY RD NEW MILFORD, CT 06776

Recorded sales

  1. Mar 22, 2021

    ADAMS CHILDRENS TRUST

    Bk/Pg 1216/381

  2. Nov 27, 2019

    ADAMS, BARBARA A

    Bk/Pg 1187/7

  3. Oct 8, 2014

    ADAMS RONALD J + BARBARA A

    Bk/Pg 1101/0828

  4. Mar 6, 1987

    ADAMS RONALD J + BARBARA A

    Bk/Pg 0365/0602

  5. Feb 13, 1981

    ADAMS RONALD J + BARBARA A

    Bk/Pg 0287/0698

More on North Valley Rd

View source assessor card