Skip to main content

Parcel · Map 57 · Lot 54

12 MTN VIEW AVE

Owner: MURPHY RORY P + PATRICIA A

Assessed value

$324,310

$227,010 bldg

Acreage

2.15 ac

$150,842 / ac

Land use

101

R80

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Jan 18, 2000

    MURPHY RORY P + PATRICIA A

    Bk/Pg 0627/0517

    $195,500
  2. Aug 7, 1998

    CROWE DONALD R + BRENDA B

    Bk/Pg 0589/0094

    $178,000
  3. Aug 22, 1994

    CHAPIN SUSAN L

    Bk/Pg 0500/0984

    $179,900
  4. Apr 19, 1993

    BRADY JAMES M

    Bk/Pg 0470/0825

  5. Aug 18, 1987

    BRADY JAMES M&CAROLE A

    Bk/Pg 0377/0224

    $107,520

More on Mtn View Ave

View source assessor card