Assessed value
$360,850
$293,440 bldg · $4,340 land
Acreage
1.06 ac
$340,425 / ac
Land use
107
R40
Year built
—
Owner mailing
New Milford, CT
Recorded sales
Jan 30, 2019
— ST AMAND FRANCIS M + MERCY AFIA
Bk/Pg 1173/1183
Oct 9, 2012
— KENTALA DENISEMARIE
Bk/Pg 1060/0923
Nov 22, 1994
— DE SANTIS GUISEPPE + CONNIE
Bk/Pg 0506/0100
Apr 1, 1987
— AMARAL ANTONIO FRANCISCO +
Bk/Pg 0366/1069
More on Chestnut Land Rd
4 CHESTNUT LAND RD
$316,750 · 0.35 ac
8 CHESTNUT LAND RD
$279,440 · 0.3 ac
10 CHESTNUT LAND RD
$203,350 · 0.48 ac
12 CHESTNUT LAND RD
$189,770 · 0.3 ac
25 CHESTNUT LAND RD
$238,210 · 0.48 ac
26 CHESTNUT LAND RD
$2,017,610 · 9 ac · Built 1810
31 CHESTNUT LAND RD
$614,810 · 2.25 ac · Built 1800
33 CHESTNUT LAND RD
$303,590 · 9.87 ac