Assessed value
$314,370
$229,880 bldg
Acreage
2.67 ac
$117,742 / ac
Land use
101
R60/R80
Year built
—
Owner mailing
New Milford, CT
Recorded sales
Mar 29, 2021
— BEDAN, MARK + CAROLINE
Bk/Pg 1216/858
Apr 9, 2014
— SHOWALTER CAROLINE L
Bk/Pg 1092/0715
Nov 26, 2001
— SHOWALTER JOHN D + CAROLINE L
Bk/Pg 0685/0373
Jun 1, 1998
— SHOWALTER JOHN D +
Bk/Pg 0583/0185
Aug 19, 1994
— SMITH DOUGLAS L + DEBRA M
Bk/Pg 0500/0921
More on Chestnut Land Rd
4 CHESTNUT LAND RD
$316,750 · 0.35 ac
8 CHESTNUT LAND RD
$279,440 · 0.3 ac
10 CHESTNUT LAND RD
$203,350 · 0.48 ac
12 CHESTNUT LAND RD
$189,770 · 0.3 ac
25 CHESTNUT LAND RD
$238,210 · 0.48 ac
26 CHESTNUT LAND RD
$2,017,610 · 9 ac · Built 1810
31 CHESTNUT LAND RD
$614,810 · 2.25 ac · Built 1800
33 CHESTNUT LAND RD
$303,590 · 9.87 ac