Assessed value
$13,510
Acreage
5.14 ac
$2,628 / ac
Land use
1001
R80
Year built
—
Owner mailing
New Milford, CT
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Aug 19, 2025
— BATES DANIEL V
Bk/Pg 1292/7
Jun 30, 2008
— GARDNER CHRISTOPHER P
Bk/Pg 0969/0407
Mar 27, 2003
— BALDASARE ROBERT + SUZANNE
Bk/Pg 0746/0551
May 21, 1991
— BALDASARE ROBERT + SUZANNE 1/2
Bk/Pg 0435/0818
More on Big Bear Hill Rd
10 BIG BEAR HILL RD
$299,530 · 2.11 ac
12 BIG BEAR HILL RD
$132,580 · 8.92 ac
14 BIG BEAR HILL RD
$372,190 · 2.01 ac
16 BIG BEAR HILL RD
$328,440 · 0.5 ac · Built 1970
18 BIG BEAR HILL RD
$388,010 · 3.79 ac
22 BIG BEAR HILL RD
$458,360 · 1.84 ac
26 BIG BEAR HILL RD
$205,660 · 1.84 ac
64 BIG BEAR HILL RD
$2,711,350 · 30.07 ac · Built 1900