Assessed value
$598,710
$474,390 bldg
Acreage
4.2 ac
$142,550 / ac
Land use
101
R80
Year built
—
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Aug 21, 2024
— GOWAN JEFFREY + JACQUELINE
Bk/Pg 1277/360
Aug 14, 2002
— HABJAN MARK + GRACE C
Bk/Pg 0714/0642
Aug 14, 2002
— GAHN-ACKLEY WENDY L
Bk/Pg 0714/0638
Jun 30, 1992
— GAHN WENDY L
Bk/Pg 0455/0178
Nov 16, 1990
— WASHINGTON RIDGE ASSOC LTD PARTNERSHIP
Bk/Pg 0429/0412
More on Washington Ridge Rd
13 WASHINGTON RIDGE RD
$140,700 · 15.47 ac
23 WASHINGTON RIDGE RD
$509,320 · 7.97 ac
29 WASHINGTON RIDGE RD
$596,610 · 7.53 ac
40 WASHINGTON RIDGE RD
$583,310 · 6.97 ac
43 WASHINGTON RIDGE RD
$574,840 · 8.79 ac
50 WASHINGTON RIDGE RD
$619,790 · 3.51 ac
51 WASHINGTON RIDGE RD
$618,310 · 7.5 ac
52 WASHINGTON RIDGE RD
$646,520 · 3.84 ac