Parcel · Map 73 · Lot 55 · Unit 17
80 WASHINGTON RIDGE RD
Owner: GRUBB DANIEL S JR LIVING TR 50%+; GRUBB MARLENE J LIVING TR 50%
Assessed value
$612,010
$475,790 bldg
Acreage
5.68 ac
$107,748 / ac
Land use
101
R80
Year built
—
Owner mailing
GRUBB D S JR + M J TRUSTEES 80 WASHINGTON RIDGE RD NEW MILFORD, CT 06776
Recorded sales
Dec 13, 2017
— GRUBB DANIEL S JR LIVING TR 50%+
Bk/Pg 1156/0463
Feb 12, 2008
— GRUBB DANIEL S JR + MARLENE J
Bk/Pg 0958/0538
Aug 24, 2005
— G C FOUNDATIONS INC
Bk/Pg 0872/0025
Oct 1, 1998
— DECRISTO DIANE
Bk/Pg 0593/0428
Nov 18, 1993
— FIRST BANK OF S DAKOTA
Bk/Pg 0482/0600
More on Washington Ridge Rd
13 WASHINGTON RIDGE RD
$140,700 · 15.47 ac
23 WASHINGTON RIDGE RD
$509,320 · 7.97 ac
29 WASHINGTON RIDGE RD
$596,610 · 7.53 ac
40 WASHINGTON RIDGE RD
$583,310 · 6.97 ac
43 WASHINGTON RIDGE RD
$574,840 · 8.79 ac
50 WASHINGTON RIDGE RD
$619,790 · 3.51 ac
51 WASHINGTON RIDGE RD
$618,310 · 7.5 ac
52 WASHINGTON RIDGE RD
$646,520 · 3.84 ac