Skip to main content

Parcel · Map 10 · Lot 42 · Unit 1

28 MOREY RD

Owner: VANAK GINA M

Assessed value

$425,110

$334,250 bldg

Acreage

1.64 ac

$259,213 / ac

Land use

101

R40

Year built

Owner mailing

New Milford, CT

Recorded sales

  1. Jan 21, 2021

    VANAK GINA M

    Bk/Pg 1121/673

  2. Mar 17, 2015

    VANAK RICHARD A + GINA M

    Bk/Pg 1108/0285

    $379,000
  3. Mar 17, 2015

    HEYMACH MICHAEL H + VOGGEL INGRID K

    Bk/Pg 1108/0284

  4. Dec 31, 1997

    HEYMACH MICHAEL H + INGRID K

    Bk/Pg 0572/0236

    $259,000
  5. May 3, 1996

    CORDEIROS CONSTRUCTION CORP

    Bk/Pg 0535/0548

More on Morey Rd

View source assessor card